Co jest niezbędne do skutecznego inwestowania własnych funduszy?

Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy też masz talent do inwestowania własnych pieniędzy, możesz wypróbować swoje siły w FIO. Jest to dosyć bezpieczny sposób, jednak w zależności od typu konkretnego funduszu trzeba liczyć się ze stratą zainwestowanej kwoty.


Istnieją 4 różne typy funduszy: pieniężny, obligacji oraz hybrydowy czy na koniec akcji.
obliczenia
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com


Charakteryzują się one różną stopą niebezpieczeństwa, jednak dla przykładu fundusze pieniężne są dosyć bezpieczne. Niestety przynoszą także stosunkowo niską stopę zwrotu. Można to poznać przeglądając notowania poszczególnych funduszy. Obejmują one okres nawet kilku poprzednich lat. Te obligacji oferują podobne bezpieczeństwo co zwyczajne lokaty. Trochę bardziej niebezpieczne są pozostałe 2 rodzaje, więc inwestując w nie należy posiadać większą wiedzę i należy być w większym stopniu dynamicznym inwestorem. W wypadku funduszy inwestycyjnych żaden przychód nie jest gwarantowany, zwłaszcza, jeśli wybierzemy fundusze akcji. Te jednak mają największe odsetki (nawet rzędu kilku dziesiątek procent), więc motywacja do poszerzenia wiedzy z ekonomii jest bardzo znaczna. Dodatkową zaletą FIO może być to, że funkcjonuje okazja zakupu jednostek uczestnictwa bezpośrednio ze swojego wirtualnego konta bankowego.


ewidencja
Author: Jean-Sebastien Roy
Source: Ogród pełen cienia


W analogiczny, przy czym nieco bardziej zagmatwany sposób można by lokować środki również na GPW. Tu jednak obligatoryjna jest obszerna wiedza związana z ekonomią. Z drugiej strony tu również są notowania, które tyczą się poszczególnych spółek. Giełda w Warszawie jest czynna od godziny 9 do 17.
W praktyce jednak funkcjonuje pół godzinna faza przed samym rozpoczęciem notowań i parę minut po ich zakończeniu na tzw. dogrywkę. Maksymalna aktywność inwestorów odbywa się w trakcie pierwszych dwóch godzin notowań oraz pod sam ich finał.