Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Author: pfala
Każdy wie, że pieniądze nie rosną na drzewach – jeśli tylko rzecz jasna nie jesteś gwiazdą, bardzo znaną osobą w kraju czy naprawdę znakomitym naukowcem. Jeśli jesteś z przeciętnej rodziny i masz przeciętne problemy, pewnie pracujesz, troszczysz się o utrzymanie godziwego życia i zastanawiasz się, jak jeszcze próbować rozmnożyć środki, jakie jakimś cudem udało się uciułać na koncie w banku.

Oczywiście nie ma racji bytu chowanie pieniędzy w skarpetce pod szafą czy na końcu szuflady. Być może i są w takim miejscu bezpieczne, ale jeśli poleżą tam dostatecznie długo, ich faktyczna wartość spadnie dokładnie o tyle, ile wyniesie w tym czasie inflacja. W tym momencie kupisz za te zaskórniaki tysiąc słodkich babeczek w cukierni, a za rok tylko dziewięćset – to jest fakt i jest to nieuniknione. Jeśli jesteś świadom tej reguły, nie będziesz trzymał oszczędności w domu – najlepiej schować je w banku albo innej instytucji, która zajmuje się pomnażaniem i strzeżeniem pieniędzy. Najmniej wyszukany możliwy wariant, jaki da się w tego typu sytuacji zastosować, to ulokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, jakie zazwyczaj ma możliwości zwykłego konta, a jednocześnie pozwala pomnożyć leżące tam środki o kilka procent w czasie roku.

Zyskowniejszą, właściwie w ogóle nieobciążoną ryzykiem metodą jest utworzenie lokaty, co przyniesie trochę więcej zysku, ale zamyka dostępność do znajdującego się nań kapitału. Zwykle należy zaczekać do upłynięcia planowanego czasu trwania lokaty, w najgorszym wypadku – jeśli oszczędności niezbędne są na już – bank bierze sobie odsetki. Możesz również skorzystać z funduszy inwestycyjnych, co przypomina odrobinę grę na giełdzie za pomocą banku. Nastroje w funduszach są dużo mniej szybkie niż na giełdach, ale jest zawsze szansa, że utracisz trochę, jednak kiedy pilnujesz tych wahań – zyskasz znacznie więcej, niż na lokacie.Nie mającym nic wspólnego z bankami sposobem na oszczędzanie może być wykupienie obligacji. W prostych słowach obligacje to papier potwierdzający, że państwo pożyczyło od ciebie pieniądze, które wykorzystuje do różnych rzeczy: uszczelniania dziur w budżecie, wykonywania planów i pozostałych rzeczy, jakie robi państwo. Jak praktycznie każda pożyczka, i ta jest oprocentowana, więc możesz spodziewać się, że po pewnym okresie zwrócą ci kwotę z nawiązką.


Author: B.S.