Czym jest harcerstwo, jak wziąć udział w takiej zrzeszenia? W jaki sposób zostać harcerzem?

Co można robić w harcerstwie? Jesteśmy w stanie wybierać się na wycieczki, różnorodne biwaki, zloty czy obozy. Można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, na przykład, jak posługiwać się mapą i kompasem, w jaki sposób tropić i nie dać się złapać, jak zbudować prycz oraz stelaż, zapoznać się z alfabetem Morse'a i zaznajomić się z szyframi, a także jak się właściwie nimi posługiwać, ale także jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w lesie i co możemy ugotować z puszczańskich przysmaków.
zobacz tu
Author: Leslie Science & Nature Center
Source: http://www.flickr.com
Na pewno poznasz ludzi, których wartości moralne przez wiele lat nie uległy zmianie, zaś w ich życiu społecznym najważniejsze są duch przyjaźni i przygody. Prawdziwych przyjaciół spotkasz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Busola) Bardzo magiczne jest ognisko, jakie łączy wszystkich harcerzy i harcerki, oraz wyjątkowy klimat, jaki możemy poczuć tylko w takim momencie. Większość osób nie wie, iż harcerstwo w naszym kraju jest trochę inne niż skauting, jaki jest bardzo popularny w innych krajach. Skauci bardziej koncentrują się na poznawaniu Ziemi, a harcerze na duchu przygody, przyjaźni i niepodległości narodowej. Polscy harcerze są zrzeszeni w związki, które różnią się od siebie metodą oraz sposobem wychowania religijnego.

ZHR, ZHP (czyli Związek Harcerstwa Polskiego) oraz SHK "Zawisza" (skrót odStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza") są na terenie całej Polski, więc nie trzeba ich specjalnie poszukiwać. Z pewnością znasz choć jedną osobę, która do nich przynależy. Są również związki działające jedynie w wybranych regionach, więc automatycznie ich członków jest mniej i trudniej do nich dotrzeć. Kiedy już pójdziesz na pierwszą zbiórkę i dojdziesz do wniosku, że jest to coś, co ci się niezwykle podoba, to poproś rodziców o zgodę pisemną.


harcerstwo
Author: Arcadiuš
Source: http://www.flickr.com
Oni właściwie powinni być poinformowani o twojej działalności w harcerskim życiu. Istotny jest również kontakt bezpośredni na przykład z zastępowym albo drużynowym. Dlatego nie zapomnij podyktować swojego numeru telefonu i poprosić o numer zastępowego. Pamiętaj, iż harcerstwo jest bezpłatne, bo to forma działania społecznego. Jeżeli ktoś będzie chciał od ciebie większych kwot pieniężnych, z pewnością nie jest harcerzem. Oczywiście, zbierane są sporadyczne składki, ale nie wynoszą one więcej niż pięćdziesiąt złotych na rok. Akcesoria harcerskie można kupić w specjalnych sklepach, jak składnica harcerska. Można tam nabyć wszystko czego potrzebuje zaawansowany harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: http://www.wgl.pl/category/skladnica-harcerska-sklep.