Jak powinniśmy udzielać pierwszej pomocy? Dlaczego jest to takie ważne? Co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsza pomoc to wszelkie czynności konieczne do wykonania, ażeby uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, iż nie każdego da się uratować, jednak nasze działania z pewnością zwiększają te możliwości.

ręka
Author: Medisave UK
Source: http://www.flickr.com
W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba, jaka udziela pierwszej pomocy, a jest nią najczęściej świadek zdarzenia, ma niezbyt rozległe możliwości działania. Dość często posiada ograniczone środki i co gorsza niedostateczną wiedzę. W przypadku tak zwanego NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, gdy serce osoby poszkodowanej przestało funkcjonować lub pracuje źle, ważna jest każda chwila. Gwałtowne zatrzymania krążenie jest równoznaczne z początkiem procesu śmierci.

Od tego momentu, czas pędzi jeszcze bardziej szybko niż w innych oznakach zagrożenia życia. Już po około 4 minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna obumierać mózg poszkodowanego. Mózg to najbardziej istotny organ w ciele, te parę minut niedotlenienia tak więc może kosztować za dużo. Z każdą kolejną minutą NZK, jak nie ma pomocy, szansa na uratowanie poszkodowanego spada o około ośmiu do dziesięciu procent. Tak więc, dość łatwo policzyć, iż po dziesięciu minutach poszkodowany faktycznie nie ma szans, ażeby przeżyć. W takiej sytuacji właśnie konieczne jest błyskawiczne działanie świadka zdarzenia. Tak powinno być, bo szanse, iż w ciągu trzech, czterech minut na miejsce wypadku dotrze pogotowie ratunkowe są bardzo małe, więc świadek wypadku musi udzielić pierwszej pomocy, ażeby podtrzymywać funkcje życiowe do czasu przyjazdu odpowiedniej pomocy. Świadkiem takie wypadku może być każdy człowiek. Trzeba więc sobie uświadomić, że pierwszej pomocy powinien udzielić każdy (http://czarmed.pl/).plastry
Author: Medisave UK
Source: http://www.flickr.com
Nie trzeba mieć do tego wykształcenia medycznego, nie musisz być ratownikiem medycznym. Warto jednak zrobić podstawowy kurs. Takie kursy pierwszej pomocy nauczą cię elementarnych podstaw koniecznych do ustalenia stanu osoby poszkodowanej. Faktycznie bowiem takie działanie zawiera w sobie kilka nieskomplikowanych do wykonania czynności. Taką wiedzę można też czerpać z podręczników oraz książek dotyczących pierwszej pomocy. Praktykę najkorzystniej ćwiczyć na szkoleniach czy kursach pierwszej pomocy, ponieważ w takiej sytuacji mamy zapewnienie, iż wszystko czego się nauczyliśmy wykonujemy w zgodzie z zasadami. Zawsze tego rodzaju ćwiczenie zwiększa pewność siebie, a to bardzo ważne w takich sytuacjach.