Jak wygląda aktualnie rynek pracy w informatyce, jaki na na niego wpływ ciągły niedobór doświadczonych kadr.

Ostatnie lata to bardzo duże zmiany jeśli chodzi o rynek pracy. Wiele zawodów zaczęło tracić na znaczeniu, zarobki w nich pospadały i coraz trudniej trafić na interesującą, ciekawą posadę. Z kolei inne przeżywają swój rozkwit, propozycji jest coraz więcej, a idą również za tym zarobki w odpowiedniej wysokości. Do tych ostatnich niewątpliwie zaliczyć można zawód informatyka, od pewnego czasu okupujący czołowe pozycje jeśli chodzi o popularność i zarobki. Dla wielu osób informatyk kojarzył się zapewne będzie z brodatym panem w koszuli, który będzie się zajmował wszystkim, co związane z komputerami.


praca przy komputerze
Author: DATA Uruguay
Source: http://www.flickr.com
Lecz obecnie jest to dużo więcej, ponieważ informatykami nazywa się potocznie pracownicy zajmujących się technologiami komputerowymi, sieciami, kodowaniem czy też wdrożeniami. Aktualnie w obszarze informatyki jest coraz większa specjalizacja, ale bierze się to z tego, że ogromnie zwiększyła się w ostatnim czasie liczba technologii, i jednak pojedyncza osoba w zasadzie nie ma najmniejszych szans na to, żeby nauczyć się wszystkiego i wszystko poznać. Jak dużą popularnością się cieszy praca it bardzo dobrze można ocenić po ilości ofert, które się pojawiają - itkontrakt.pl/oferta/. Już aktualnie szacuje się, że jest duży niedobór doświadczonych specjalistów, a w najbliższych latach problemy z wyszukaniem dobrych ludzi będą zapewne jeszcze się zwiększać. Wprawdzie mury uczelni opuszcza zwiększająca się ilość specjalistów w tej dziedzinie, lecz jak widać nadal jest to dużo za mało jak na rynkowe potrzeby. Takie zainteresowanie informatyką przekłada się na wynagrodzenia ludzi tam zatrudnionych. Nawet zaczynający karierę pracownicy liczyć mogą na znacznie więcej, niż w innych profesjach, a doświadczeni specjaliści naprawdę dużo zarabiają.


zbieranie pieniędzy
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Co więcej, coraz bardziej popularny zaczyna być outsourcing it, i coraz większa grupa pracowników z tej branży chętnie podejmuje działanie w charakterze wolnych strzelców. Jeśli są dobrzy, to raczej nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem ciekawych projektów, a taki sposób pracy daje im znacznie więcej elastyczności. No i także całkiem interesujące pieniądze, często niemożliwe do uzyskania w etatowej pracy - IT Kontrakt sp. z o.o.