Kwestie fiskalne i jego kruczki. Jakim sposobem się rozliczać by nie popełnić błędu

Problemy związane z rozliczeniami podatkowymi mogą pojawić się już na wczesnym początku naszej przygody z podatkami. Sprawy związane z podatkami w Polsce potrafią bywać maksymalnie zawiłe.


W zależności od tego, z czego są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi drukami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Author: NASA's James Webb Space Telescope
Source: http://www.flickr.com


Najpopularniejszy to PIT 37, którym rozliczają się osoby fizyczne. Jest to dokument składany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia za przychód. Tu musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Głównie nie zapomnijmy, iż jeśli mamy parę źródeł zarobku to rozliczamy się w kolejnych drukach, które ostatecznie się sumują. Gdy chodzi o PIT 2016 rok jest bez modyfikacji także, kiedy mówimy o rozliczaniu się wraz ze współmałżonkiem - rozlicz online pit 2016. Tak jak do tej pory używamy dla obojga osób tego samego druku, w którym wpisujemy jedynie jego dane. Tworzenie druku odręcznie grozi niestety z pomyłkami w kalkulacjach. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy inne wcześniejsze na zakończenie policzmy wszystko razem raz jeszcze.


Następnym dokumentem jest PIT 38. Znany jako rozliczenie od przychodów kapitałowych związanych z papierami wartościowymi i akcjami w spółkach - https://pitax.pl/pit-38/. Trzeba pamiętać, że musimy go złożyć, gdy odpłatnie przekażemy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, że trzeba rozliczyć się również z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest powiązany bezpośrednio z PIT 8C, który otrzymamy od domu maklerskiego.
W przypadku zmiany rachunku w roku podatkowym PIT-8C może nie łączyć całości kosztów nabycia papierów wartościowych. Warto wtedy przeanalizować kwoty wynikające z informacji rozliczeniowej.