Najnowocześniejsze technologie gwarantują lepsze i bardziej bezpieczne życie, szczególnie te stosowane w medycynie. Komórki macierzyste są tego najlepszym przykładem

W niektórych działaniach nieodzowne są specyficzne warunki. Weźmy prosty przykład: lodówka. Co by było, jakby nam się nagle zepsuła? No tak kłopot, ponieważ wiele produktów, które w niej przechowujemy wymagają właśnie specjalnych warunków, jakie mogą zapewnić specjalne parametry, szczególnie temperatura. Jeszcze bardziej swoiste warunki są konieczne w przypadku przewożenia organów ludzkich lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym trudzącym znane są takie terminy, jak ultrazamrażarki, NIR czy ciekły azot w kriobiologii.


badania w laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Ciekły azot występuje w 78procentach w atmosferze. W celach handlowych produkuje się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To właśnie tam powietrze atmosferyczne jest czyszczone i schładzane w celu skroplenia. W tego typu procesie określone gazy są odseparowywane podczas destylacji frakcyjnej w kriogenicznych wartościach temperatury. Ciekły azot potrzebuje specjalistycznych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalistycznych, izolowanych próżniowo zbiornikach a także cysternach w temperaturach przedziału od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza. Dlatego potrzebne okazują się odpowiednie ultrazamrażarki.

praca nad próbkami biologicznymi
Author: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Source: http://www.flickr.com
Kriobiologia to dziedzina badawcza, która wykorzystuje bogactwo biologii i fizyki. Jest to niezwykle precyzyjna nauka która odnosi się do warunków, w których następuje krioprezerwacja życia oraz funkcji biologicznych w bardzo niskich temperaturach (które potrafią dochodzić do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna polega na zamrażaniu w ciekłym azocie preparatów biologicznych (tkanki, komórki) w różnorodnych torebkach, fiolkach, które umieszczamy w systemach butlowych oraz przeznaczonych do takich zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspomagane one są dodatkowo nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a również niezwykle zaawansowanymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia zwielokrotniają system mrożenia jednocześnie zwiększając jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z powodzeniem wykorzystuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia oraz innych bankach roślin lub komórek macierzystych. Więcej na temat NIR i innych specyficznych terminów można zobaczyć na stronie http://www.donserv.pl/katalog-produktow/spektrometry-ft-nir.html.

Wielka różnorodność rozwiązań technicznych w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, szczególnie w ciekłym azocie, odgrywa niezwykle ważną rolę. Podnosi to i usprawnia pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne zapewniają całkowitą dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To bardzo ważne w tego typu działaniach – całkowite bezpieczeństwo i najbardziej nowoczesne technologie.