Parę informacji o precyzyjnym pomiarze

Wagi poziomu profesjonalnego mają najwyższe parametry techniczne i ergonomiczne, zazwyczaj są to wagi z dotykowym ekranem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, których budowa umożliwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo istotnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której można rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.


Urządzenia do apkteki
waga apteczna
Source: www.wagi-elektroniczne.pl
Komplet wag aptecznych składa się z dwóch wag: waga apteczna do substancji sypkich, która posiada dokładność 1 mg oraz waga apteczna do preparatów płynnych o max obciążeniu 2 kg i dokładności 0,01g. Dla wag aptecznych łatwo zauważyć zależność, że im droższa waga tym lepsza oznacza to, że niedroga waga posiada dłuższy moment stabilizacji pomiaru jak również jest mniej odporna na usterki mechaniczne (dokładne informacje). Wagi apteczne Monobloc oraz z kalibracją wewnętrzną to optymalne rozwiązanie dla receptury aptecznej.

Wagi semi-mikroanalityczne
Wagi o najwyższej precyzji d=0,01mg to inaczej wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo dokładnym definiowaniu masy próbek. Wagi te cechują się wyjątkowo dokładnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a zastosowane filtry doskonale wyciszają zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Stosowanie wag semi - mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia specjalistycznych stołów antywibracyjnych oraz utrzymywania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki otoczenia pracy wagi nie ulegały dużym modyfikacjom. Wagi półmikroanalityczne często mają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej uniwersalna w użyciu (więcej na ten temat http://www.wagi-elektroniczne.pl/produkty/wagi_jubilerskie,114).

Wagi analityczne
Wagi analityczne odznaczają się dokładnością odczytową d=0,1mg. Na dodatek mają zdecydowanie większe spektrum możliwości w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d= 0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc charakteryzuje się wyśmienitą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas eksploatacji. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag stosowaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres użytkowania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium znajduje się min jedna waga precyzyjna.


Author: k.s.