Podstawowe informacje na temat wykorzystania macierzystych komórek w nowoczesnej medycynie.

Ludzie od bardzo dawna szukają sposobu na to, żeby zapewnić długowieczność, i wszystko wskazuje na to, że wreszcie udało im się trafić na taki sposób. A sposobem tym są macierzyste komórki, jakie od jakiegoś czasu znalazły się w centrum zainteresowania.

badania, nauka, innowacje
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Generalnie macierzyste komórki mają jednocześnie dwie zasadnicze możliwości, to znaczy mogą się nieograniczenie dzielić a także rozwijać się do każdej inne komórki ciała. I ta ostatnio wymieniona właśnie cecha ma takie duże znaczenie, bo teoretycznie komórki macierzyste przekształcać się mogą w każdą tkankę, która uległa uszkodzeniu u chorego. Rzecz jasna tak z niczego się to nie stanie, potrzebne są do tego odpowiednie warunki, które dopiero są poznawane przez naukowców. Prace na komórkami macierzystymi rozpoczęły się na dobre pod koniec ubiegłego wieku, i przez poprzednie piętnaście lat naukowcy bardzo dużo się dowiedzieli. Lecz do tego, żeby je rzeczywiście stosować przy leczeniu różnych schorzeń jest daleko, chociaż same początki są naprawdę obiecującej.Tak naprawdę komórki macierzyste występują w naszych organizmach w wielu narządach, między innymi w szpiku kostnym, wątrobie, rogówce i siatkówce oka oraz miazdze zębowej. Jednak komórki o najlepszej jakości pozyskuje się z krwi pępowinowej, z tego też powodu coraz częściej się je pobiera przy urodzinach dziecka. Dzięki swoim właściwościom, to znaczy przekształcaniu się w każdy inny rodzaj komórki macierzyste być może pozwolą na to, aby przy ich pomocy leczyć liczne choroby, na jakie aktualnie nie ma żadnego lekarstwa.

medycyna, leczenie
Source: pixabay.com
Aktualnie prowadzi się eksperymenty dotyczące zastosowania opisywanych komórek w chorobie Parkinsona, miażdżycy, demencji oraz uszkodzeniach nerwów. Lecz badania są znacznie szersze, a naukowcy co rusz informują o następnych ważnych zastosowaniach, które zmieniają aktualny stan wiedzy. Przykładowo ostatnio wykorzystywać je zaczęto przy leczeniu pacjentów po zawałach, uzyskując sporą poprawę stanu pacjentów bez skutków ubocznych.