W jaki sposób i kiedy zacząć się uczyć, żeby z sukcesem podchodzić do maturalnego egzaminu.

Takie pytanie zadaje sobie zapewne duża część licealistów. Tradycyjnie standardowa jest bardzo prosta. Wystarczy systematycznie się uczyć od początku szkoły, a jeszcze lepiej od samej podstawówki, żeby nie mieć większego problemu na maturze. Teoretycznie jest to bardzo prawdziwe twierdzenie, jednak niewiele uczniów gimnazjum, a jeszcze bardziej podstawówki będzie się przejmował tym, że kiedyś przyjdzie mu przystąpić mu do takiego egzaminu.

kurs maturalny
Author: Alba Estévez G.
Source: http://www.flickr.com
Co prawda w obecnym szkolnictwie uczniowie są niejako nastawieni na takie wyzwania, bo na zakończenie każdego etapu uczenia się przystępują do egzaminów podsumowujących, lecz te pierwsze zmagania raczej będą podsumowaniem dla szkoły i dla nich, aniżeli prawdziwym sprawdzianem posiadanej wiedzy i umiejętności. Dlatego większość uczniów na wczesnych etapach szkoły nic nie będzie sobie robić z tego, że fragmenty wiadomości będą im uciekać przez małą systematyczność, nieuwagę albo zwyczajne lenistwo.

Potem, z roku na rok coraz trudniej będzie z nadrobieniem zaległości. Efekt będzie taki, że część dzieci zaczyna sobie odpuszczać uczenie się stwierdzając, że pewne obszary wiedzy (jak języki obce http://www.collegium-novum.pl/jezyk-angielski,kurs,7.html) będą dla nich zbyt niezrozumiałe i przez to zupełnie niedostępne. Niektórzy w odpowiednim czasie orientują się, że już czas zabrać się do pracy i mozolnie nadrabiają braki, zapełniając powstałe wcześniej luki.


szkoła
Author: HWUPetroleum
Source: http://www.flickr.com
A dość duża grupa zaczyna bieżącą naukę, zostawiając jednak puste pola na obszarach, które mniej ich będą interesować lub są zbyt duże do samodzielnego nadrobienia. Tymczasem zarówno nauka, jak i życie wymaga od człowieka w pierwszej kolejności kompleksowego rozumienia rzeczywistości. Dopiero mając jakąś, choćby podstawową wiedzę z różnych dziedzin, da się prawidłowo rozumieć otaczający świat. A i matura obejmuje już na tyle szerokie partie wiadomości, że mając duże luki łatwiej pogubić się w innych bardziej znanych dziedzinach. Skutecznym rozwiązaniem które pozwolą nadrobić zaległości są różnego typu kursy matura - zapraszamy do Collegium Novum. Robiąc takie kursy matura staje się jedynie kolejnym etapem na drodze rozwoju i bycia dojrzałym dorosłym człowiekiem.