W jaki sposób uczyć się obcego języka?

Mózg ludzki zdolny jest do nauki języka obcego w każdym wieku. Maluchy uczą się inaczej niż dorośli lecz od faktycznego powodzenia nauki zależy mnóstwo różnych czynników.


zobacz to
Author: Jim Lukach
Source: http://www.flickr.com


Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?
Sądzę, że korzyści wypływające z nauki języków obcych są tak oczywiste, iż nie będzie potrzeby ich wyszczególniać. Należy z kolei zastanowić się, jak sprawić, aby nauka języka obcego była skuteczna oraz przyjemna. W nauce języka powinniśmy uaktywniać ośrodki mózgu odpowiedzialne za rozmaite czynności, by nauka języka była w wyższym stopniu efektywna. Warto "bombardować" się językiem obcym, przymuszając organizm do wykorzystywania wszelkich swych zmysłów, np.: słuchać muzyki w obcym języku patrząc na tekst piosenki, oglądać filmy w oryginalnej wersji, czytać artykuły , opowiadania i poezje w danym języku. Dużo satysfakcji jak też motywacji przynosi świadomość, iż chociaż część oryginalnego przekazu byliśmy w stanie odgadnąć.


Nie jestem popleczniczką lekkomyślnego powtarzania słów - jest to nudne i mało skuteczne - najlepiej ćwiczyć słowa w kontekście, zatem odczytywać oraz robić mnóstwo ćwiczeń połączonych ze słownictwem.


Najistotniejsza informacja dla procesu nauczania jest taka, iż w cały przebieg przyswajania języka obcego oraz zapamiętywanie są zaangażowane różne części mózgu, zaś im będzie więcej kanałów, którymi informacje do niego docierają, tym trwalsze są ich ślady neuronowe w korze mózgowej, co po zwyczajnie znaczy długotrwałe zapamiętanie elementów danego języka obcego. Obcego języka możemy uczyć się samodzielnie albo w grupie. Wpisując w przeglądarkę szkoła języka Włoskiego Warszawa na pewno znajdziemy szkołę dla siebie.